Jak przyspieszyć naukę czytania?

Jak przyspieszyć naukę czytania?

Czyli co można zrobić by czytać ze zrozumieniem szybciej i by rozumieć z tekstu więcej?

Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.

Paulo Coelho

Prawdopodobnie każdy wie, że by coś robić lepiej trzeba daną umiejętność ćwiczyć aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. Ale jak się zmotywować i sprawić by ten proces był przyjemny? Oto kilka porad, tym razem dla starszych uczniów.

1. Ważniejsze od czytania dużo jest czytanie regularnie. Wyrób sobie nawyk odwiedzania codziennie jednej, wybranej przez Ciebie strony internetowej w języku angielskim, na przykład strony z wiadomościami. Na początek, jeśli Twój poziom angielskiego nie jest wysoki i wiele słów jest zbyt trudnych, przeglądaj tylko tytuły i opisy by zgadnąć o czym jest artykuł. Przejdź do czytania całości tylko jeśli temat Cię szczerze zainteresuje.

2. Jeśli czytanie autentycznych stron angielskich jest zbyt trudne odwiedzaj strony z uproszczonymi artykułami lub przeznaczonymi dla osób uczących się angielskiego. Wypróbuj też książki, które są uproszczoną wersją Twoich ulubionych lektur. Na końcu wpisu znajdziesz przykłady.

3. Ważne, żebyś odwiedzał tą samą stronę - wtedy poruszasz się w obrębie tych samych lub podobnych tematów, a także jednego stylu oraz poziomu trudności. Wkrótce, jeżeli tylko będziesz robić to codziennie przez np. 5 minut pijąc poranną kawę - zauważysz że rozumiesz coraz więcej.

4. Jeśli artykuł jest nadal za trudny i zawiera wiele trudnych słów - nie czuj się zobowiązany do czytania całości. Możesz pobieżnie przejrzeć zawartość, skupiając się na kontekście. Doceń to, że rozumiesz sens.

5. Jeśli jednak słowo bardzo cię zaintryguje bo natkniesz się na nie po raz kolejny - zapisz je. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Pierwszy - zapisz na kartce samoprzylepnej i umieść w zasięgu wzroku. Kartkę wyrzuć kiedy już natykając się kolejny raz na to słowo będziesz pamiętać jego znaczenie. Pamiętaj, żeby kartek ze słowami nie było więcej niż kilka. Po drugie, wykorzystaj aplikacje, które po najechaniu myszką na interesujące Cię słowo automatycznie podadzą Ci tłumaczenie i które pozwalają Ci zapisać słowa w pamięci komputera lub telefonu i tworzyć własne listy przydatnych słów, jak Lingro.

6. Nie sprawdzaj każdego nieznanego słowa - spróbuj zgadnąć lub domyślić się z kontekstu co może znaczyć. Do słownika sięgaj gdy artykuł tak bardzo Cię zainteresuje, że będziesz koniecznie chciał się dowiedzieć o co w nim chodzi.

7. Pamiętaj, że sprawdzanie w słowniku często rozprasza i zakłóca proces czytania dlatego sięgaj do słownika, nie ważne czy papierowego czy online kiedy już nie możesz wytrzymać i koniecznie musisz sprawdzić co znaczy dane słowo.Nie chodzi o zrozumienie każdego słowa - ważniejsze jest zrozumienie kontekstu więc sprawdzaj tylko te, których zrozumienie jest niezbędne do zrozumienia całości. W końcu ćwiczysz czytanie ze zrozumieniem!

8. Nie ważne o czym czytasz: o sporcie, polityce, modzie czy plotkach ze świata celebrytów. Ważne by było to dla Ciebie interesujące. Nie musisz czytać każdego artykułu ale przeglądanie strony przez chociaż kilka minut dziennie sprawi, że Twoje umiejętności czytania w języku obcym wzrosną a zasób słownictwa - paradoksalnie, bo przecież nie dlatego czytasz - znacząco się powiększy!

9. Czytaj po cichu - nie ćwiczysz wymowy, ale rozumienie tekstu.

10. Nie musisz od razu czytać książek - zaczynaj od krótkich form. Pamiętaj też, ze jeśli nie lubisz ich czytać w ojczystym języku to może Ci być jeszcze trudniej polubić czytanie książek w obcym języku. Dlatego staraj się czytać to co sprawia Ci przyjemność: artykuł, blog, wiadomości, posty, przepisy kulinarne, anegdoty, etc. A jeśli lubisz czytać książki spróbuj przeczytać po angielsku taką, którą już czytałeś po polsku - będzie Ci łatwiej i może już kolejną przeczytasz od razu w oryginale. Pamiętaj, ze to już wyższa szkoła jazdy tylko dla zaawansowanych!

Największe zalety czytania po angielsku to:

    • rozwijasz język
    • poszerzasz zasób słownictwa
    • dowiadujesz się ciekawych lub ważnych dla Ciebie rzeczy
    • masz informacje z pierwszej ręki

Przydatne strony:

Daily Mail - przeróżne wiadomości a każda ma krótki opis, który pozwoli Ci szybko zdecydować czy chcesz czytać całość

British Council - strona z tekstami dla uczących się na różnym poziomie

Lingua - kolejna strona z tekstami na różnych poziomach

English Club - propozycje do czytania z różnych kategorii i na różnych poziomach

Powodzenia!

Brak komentarzy

Give a comment