Jak się uczyć gramatyki?

Jak się uczyć gramatyki?

Czyli co gramatyka ma wspólnego z jazdą samochodem?

Wielu uważa opanowanie reguł gramatycznych za najtrudniejszy element nauki języka obcego. Zgadzamy się z tym ale tylko wtedy, jeśli uczysz się języka, który ma skomplikowaną gramatykę! Do takich języków należy między innymi polski, uważany często za najtrudniejszy język pod względem gramatyki! Ponieważ znasz ten niesamowicie trudny język opanowanie gramatyki angielskiej - uważanej przez wielu za najłatwiejszą - nie będzie problemem. Oczywiście jeśli wiesz jak się za to zabrać. Oto co musisz wiedzieć.

1. Pamiętaj, że gramatyki inaczej uczą się małe dzieci a inaczej starsi. Maluchy uczą się intuicyjnie czyli bez poznawania reguł czy zasad. Dla małych dzieci pojęcia takie jak rzeczownik, zdanie, czasy gramatyczne są abstrakcyjne i niezrozumiałe. Jeśli jednak dziecko jest starsze i ma świadomość pojęć gramatycznych wtedy wyjaśnienie zasad może być pomocne. Dorośli najczęściej lubią poznać zasady, które porządkują wiedzę i pomagają zrozumieć jak 'działa' język, pod warunkiem, że są one podane w zrozumiały dla nich sposób.

2. Uczenie się gramatyki jest jak nauka jazdy samochodem. Najpierw musisz poznać zasady a potem dużo ćwiczyć by swobodnie się przemieszczać. Nie będziesz dobrze jeździć nie znając zasad ruchu drogowego. Nie zostaniesz dobrym kierowcą nawet jeśli będziesz recytować wszystkie przepisy z pamięci ale nie będziesz mieć wprawy w prowadzeniu samochodu. Dlatego najpierw zrozum zasadę gramatyczną - tak jak przepisy drogowe. Nie chodzi o to żebyś umiał ją wyrecytować ale faktycznie zrozumiał. Potem wyćwicz ją w zadaniach - to Twój plac manewrowy. Potem staraj się używać podczas mówienia - tak jak ćwiczysz jazdę w mieście pod okiem instruktora. Będziesz popełniać błędy, ale z czasem będzie ich coraz mniej. Aż będziesz używać nowych konstrukcji bez zastanowienia tak jak z czasem nabierasz wprawy jeżdżąc samochodem.

3. Jeszcze trochę o błędach. Pamiętaj, że są one naturalne w procesie uczenia się. Z czasem znikają. Pod warunkiem, że ćwiczysz! Nie można oczekiwać swobodnego używania dowolnej konstrukcji językowej jeśli się nie ćwiczysz. Im więcej ćwiczysz tym lepiej. Pamiętaj, że nie wolno się ograniczać tylko do rozwiązywania ćwiczeń lub testów gramatycznych. Trzeba próbować używać ich podczas mówienia i nie bać się popełniać błędów -  przecież gramatyka to jak jazda samochodem 😉

4. Gramatyka języka angielskiego jest bardzo logiczna a liczba wyjątków w porównaniu z językiem polskim jest naprawdę niewielka. Mówisz po polsku raczej poprawnie? Nie ma wymówek - angielski jest o niebo prostszy!

5. Znajdź swój ulubiony sposób na naukę gramatyki. Wolisz gdy ktoś Ci tłumaczy? Lepiej gdy sam czytasz zasady? A może lubisz je zapisywać w swój własny, ulubiony sposób - na przykład za pomocą obrazków? Ważne, żebyś zrozumiał o co chodzi. Potem wybierz swój ulubiony sposób przećwiczenia zagadnienia. Jedni lubią rozwiązywać zadania na papierze, inni grać w gry, jeszcze inni rozwiązując interaktywne testy lub od razu używając konstrukcji podczas konwersacji. Naszym zdaniem najlepiej sprawdza się wszystko to co lubisz, szczególnie jeśli jeśli ćwiczysz gramatykę na różne sposoby.

6. Ostatnie - najważniejsze! Staraj się od razu używać nowych konstrukcji. Nie bój się błędów, które są naturalne i raczej nie do uniknięcia. Chyba że jesteś gramatycznym geniuszem! 😉

Powodzenia!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz